Xi Jinping’den ekolojik uygarlık inşasına vurgu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013 yılından bu yana art arda on yıldır ağaç dikme etkinliğine katıldı. Çevreyi ağaçlandırmanın ve yeşillendirmenin önemine defalarca vurgu yapan Cumhurbaşanı Xi, orman kaynaklarının en iyi şekilde korunması gerektiğini belirtti.

2013’de başkent Beijing’de düzenlenen ağaçlandırma etkinliğine katılan Xi Jinping, “Ağaçlandırma etkinliğini sürdüreceğiz. Her ilkbahar mevsiminde ağaç dikmek, bizim değişmez bir randevumuz.” dedi.

2015 yılında Cumhurbaşkanı Xi, Beijing’in Chaoyang semtindeki ağaçlandırma etkinliğine katıldığında, “Yeşil bilinci güçlendirmeliyiz, ekolojik restorasyon ve koruma çalışmalarını güçlendirmeliyiz. Bu tarihî bir an.” ifadelerini kullandı.

Xi Jinping, 2018 yılındaki ağaçlandırma etkinliğinde de “Halk merkezli kalkınma konsepti doğrultusunda ülke genelinde tüm halkı çevreyi yeşillendirmeye teşvik edelim. Çevreyi yeşillendirerek güzelleştireceğiz.” diye konuştu.

2021 yılında Cumhurbaşkanı Xi, ağaç dikmenin önemini şu sözlerle açıkladı, “Ekoloji, güzel bir yaşamın en önemli parçalarından biri. Güzel Çin’in özü sağlıktır. Yalnızca sağlıklı dağ ve nehirler, sağlıklı Çin ulusunu besler.”

Geçtiğimiz yıllarda Çin hükümeti, ekolojik uygarlığın önemli bir yönü olarak arazilerin yeşillendirmesine büyük önem verdi.

Hebei eyaletinde bulunan Saihanba Orman Çiftliği, dünyanın en büyük yapay ormanı hâline geldi. Geride kalan yarım asırda Saihanba sakinleri, kumlu arazileri ormanlara dönüştürmek için çalışarak bölgenin yeşil kalkınmasını geliştirdi.

Çin’de 231 milyon hektar ormanlık alan bulunuyor. Ormanlık alanlar ülke topraklarının yüzde 24,02’sini kapsıyor. Ülkedeki meraların toplam yüzölçümü 265 milyon hektarı bulurken, meraların yüzde 50,32’sinin bitkiyle kaplı olduğu bildirildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu