2022’de mobil bankacılık hedefli Truva Atı saldırıları ikiye katlandı

MHA-Kaspersky uzmanları 2022 yılında mobil bankacılık odaklı yaklaşık 200.000 yeni Truva atı keşfetti. Bu durum saldırıların önceki yıla kıyasla tam iki kat arttığına işaret ediyor. Mobil bankacılık hedefli Truva atlarının sayısındaki bu endişe verici artış, aynı zamanda son altı yılda rapor edilen en yüksek artış olarak dikkat çekiyor. Kaspersky’nin “Mobile Threats in 2022” raporu bu saldırılara ışık tutuyor.

 

Mobil hizmetlerin ve teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, mobil tehditler de giderek daha yaygın hale geliyor. Kaspersky uzmanları, bu artan endişeyi gidermek için mobil tehdit ortamını sürekli olarak izliyor, tehdit eğilimlerini takip ediyor ve kullanıcıları ve siber güvenlik topluluğunu potansiyel tehlikeler hakkında bilgilendiriyor. Kaspersky ürünleri 2022 yılında 1.661.743 kötü amaçlı yazılım veya istenmeyen yazılım yükleyicisi tespit etti.

En yaygın ve endişe verici mobil tehditlerden biri, çevrimiçi bankacılık ve e-ödeme sistemleriyle ilgili verileri avlamak için kullanılan mobil bankacılık truva atları olarak tanımlanıyor. 2022’de 196.476 mobil bankacılık Truva atı yükleyicisi tespit eden Kaspersky, bu rakamın 2021’dekinden iki kat daha fazla ve son altı yılın en yüksek rakamı olduğunu vurguluyor. Bu durum, siber suçluların mobil bankacılık kullanıcılarını hedef aldığını, finansal verileri çalmaya giderek daha fazla ilgi gösterdiğini ve büyük kayıplara yol açabilecek yeni kötü amaçlı yazılımların oluşturulmasına aktif olarak yatırım yaptığını vurguluyor. 

Siber suçlular, kötü amaçlı yazılımları genellikle hem resmi hem de resmi olmayan uygulama mağazaları aracılığıyla yaymayı tercih ediyor. Mesela Google Play, tüm çabalara rağmen hala Sharkbot, Anatsa/Teaban, Octo/Coper ve Xenomorph gibi bankacılık hedefli truva atı aileleri için yardımcı program kılığına girmiş indiriciler içeriyor. Örneğin Sharkbot, Truva atının kullanıcının cihazında çalışması için gerekli olan paketleri yüklemek adına izin isteyebilen sahte bir dosya yöneticisini dağıtmayı başardı bile.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu